پل فیروزه

30 days ago

.
طاق کسری، عکس از سال ۱۸۶۴ میلادی
.
طاق کسری یا ایوان مدائن معروف‌ترین اثر معماری باقی‌مانده از عهد ساسانیان است که بخشی از مجموعه عمارت‌های پادشاهان ساسانی در شهر تیسفون پایتخت دولت شاهنشاهی بوده‌است. 
ساختمان این بنا را در داستانها به خسرو اول (قرن ۶ میلادی) نسبت داده‌اند اما به عقیده هرتسفلد طاق کسری از بناهای عهد شاپور اول (قرن ۳ میلادی) است.
در زمان حمله اعراب شهر تیسفون ویران شد و طاق کسری تنها قسمتی است از کل عمارت که آثار قابل توجهی از آن باقی است. هر چند عده‌ای از خلفای عباسی قصد ویران کردن طاق کسری را نیز داشتند اما نتوانستند به طور کامل این کار را انجام دهند و عظمت بنا نجاتش داد.
در زمان صفویه نیز قصد بر این شد که از مصالح به کار رفته در طاق کسری استفاده کنند و مکان‌های مقدس شیعه در عراق را تعمیر کنند که خوشبختانه منبعی دیگر از سنگ‌های تراشیده پیدا شد و ایوان کسری تخریب نشد!
در سال ۱۸۸۸ بر اثر سیل بخشی از باقی‌مانده طاق کسری نیز ویران شد، و این ویرانی تا به امروز ادامه دارد...
قطعا اگر این بنا و محوطه باستانی شهر تیسفون در زمان رضاشاه جزئی از خاک ایران بود، این بنا به طور اصولی مرمت می‌شد و تبدیل به محوطه‌ای مانند تخت‌جمشید می‌شد، اما افسوس که نشد و در زمان پهلوی اول تنها در ساخت ساختمان موزه ایران باستان، از طرح این طاق بی‌مانند الهام گرفته شد.
.
.
.
#ساسانیان #طاق_کسری #ایوان_مدائن #کاخ_تیسفون #تیسفون #شاپور_اول #رضاشاه #تاریخ_ایران #معماری_ایرانی #معماری_ایران #معماری_ساسانی #هنر_ایرانی #هنر_ایران #معماری_سنتی #تاریخ_هنر #موزه_ایران_باستان 
#ctesiphon #sasanian #taqkasra #persianarchitecture #persianart #ancientart #historyofart #iranianarchitecture #iranianart #iranianhistory #nationalmuseumofiran

5 Comments

narges_raee

narges_raee

ممنون از مطلب خوبی که گذاشتین،این قطعیت رو که در انتهای متن هست بر اساس چه اصلی میفرمایید؟

30 days ago

ilgar__oldozu

ilgar__oldozu

چوشیران‌برفتند‌از‌این‌مرغزار‌.کندروبه‌لنگ‌در‌اینجا‌‌شکار

27 days ago

97 Likes